Блог Дмитра Горєвого_image

Блог Дмитра Горєвого

Релігієзнавець, релігійний журналіст, співзасновник інтернет-проекту Cerkvarium, директор Центру релігійної безпеки

Кейс Юраша: як Московський патріархат обманює Зеленського

28.11.2019, 22:27

У Церкві Московського патріархату покладали і покладають великі надії на президента. В УПЦ (МП) вважають, що при Зеленському вони заживуть як при Януковичі і будуть все так же господарями життя. Наче й не було війни на Донбасі, анексії Криму та духовної підтримки УПЦ (МП) всіх цих процесів.

Після зміни влади в Україні шляхом відритих і демократичних виборів президентом став Володимир Зеленський. Його партія отримала більшість у парламенті, самостійно сформувавши уряд. У Церкві Московського патріархату покладали і покладають великі надії на президента. В УПЦ (МП) вважають, що при Зеленському вони заживуть як при Януковичі і будуть все так же господарями життя. Наче й не було війни на Донбасі, анексії Криму та духовної підтримки УПЦ (МП) всіх цих процесів.

Церковники хочуть повернути назад всі події, відіграти та обнулити все, що сталося. А коли виявляється, що нічого такого президент не обіцяв, вони пускають в хід маніпуляції. Наприклад, кажуть, що триває «політика Порошенко» у церковній сфері. Досить вдала і гарно працююча маніпуляція. Адже не секрет, що прізвище п'ятого президента України для нинішніх мешканців Банкової – як червона ганчірка для бика.

Міністр культури Володимир Бородянський всього лише сказав, що непогано б дотримуватися чинних законів – його тут же записали в продовжувачі політики Порошенко. Тільки-но він сказав, що якось недобре закликати до невиконання або порушення законів, так його відразу записали у гонителі церкви.

Але апогею ця тактика досягла у зв'язку з конкурсом на посаду глави нової Держслужби з етнополітики та свободу совісті (читай релігії).

Там в фінал пройшли два кандидати: Андрій Юраш та Юрій Решетніков. Перший відомий український релігієзнавець, його знають за кордоном, він публікувався у провідних англомовних релігієзнавчих журналах. З 2014 року працював в Департаменті у справах релігій і національностей. Він реально підняв роботу органу на високий рівень, розгріб завали від попереднього керівника. Відстоював інтереси України як на міжнародних майданчиках (в ОБСЄ, Раді Європи, на різних конференціях), так і не давав порушувати законодавство в Україні. В УПЦ (МП) його не люблять за те, що він не дав їм реалізувати свої забаганки. І це при тому, що він їм в 2015 р. всіляко допомагав зберегти репутацію, давав необхідні поради, а також пропонував захист держави у відстоюванні прав на Донбасі і в Криму. В церкви гордо відмовили.

Другий кандидат – Юрій Решетніков. Теж колишній глава Департаменту по релігії, працював там за часів другого прем'єрства Юлії Тимошенко. Активний прихильник і лобіст УПЦ (МП).

І ось, коли Юраш на конкурсі за всіма показниками обійшов Решетнікова, в УПЦ (МП) запустили цілий шквал публікацій. У всіх червоною ниткою повторювалася з разу в раз ідея, що Юраш – креатура Порошенко у владі. Мета була зрозуміла: донести до Банкової, що Юраш – агент Порошенко. Знаючи ставлення шостого президента до п'ятого, це означало, що Юраш не буде допущений до посади. Навіть якщо виграє конкурс. Креативщики УПЦ (МП) вирішили вдарити нового президента в найболючіше місце. Говорячи словами одного нардепа (нині покійного), «розвести як кошенят».

Але давайте подивимося правді в очі. Насправді Юраш не є креатурою або людиною Порошенка. Просто Юраш працював на такій посаді, яка була в сфері особливої уваги Порошенко – релігійної. Будь на цій посаді хто завгодно, він би теж займався питаннями Томосу, перегістраціі статутів і з великою часткою ймовірності його б теж називали «агентом Порошенко».

Насправді ж Юраша призначив на посаду Арсеній Яценюк, колишній тоді прем'єр-міністром. Знаючи непростий характер взаємин, які складалися між членами тодішньої коаліції, особливо смішно вважати Юраша «людиною Порошенка». Юраша швидше можна назвати креатурою Яценюка, якому його порекомендував екс-радник прем'єра, а в той час глава парламентського підкомітету з релігії Віктор Єленський.

Таким чином, всі численні публікації біляцерковних ресурсів, які ще і ще повторюють, що Юраш – ставленик Порошенко, не мають нічого спільного з дійсністю. Єдина їхня мета – спробувати дискредитувати в очах Зеленського Юраша, прив'язавши до нього асоціацію і ототожнення з Порошенком. І чим більше матеріалів вони продукують, тим ясніше видно їх мета.

По суті ж дії Юраша нічим не відрізняються від дій міністра Бородянського. Що один, що інший виступають лише за дотримання чинних законів. Останній, до речі, – особливо довірена особа Зеленського. Президент особисто запропонував Бородянському посаду міністра.

Замість висновку. Коли у церковників РПЦ «підгорає» від нездійснених очікувань, вони починають шукати винного. Причому винного лише в тому, що вимагає дотримання законності. Потім вони його особистість штучно дискредитують, прив'язуючи до токсичної – в оточенні Зеленського – Порошенко. І думають, що ніхто цього не помітить.

Помітили. І хочемо сказати про це відкрито: ви, панове, брешете! А ті, кого ви хочете обвести навколо пальця, вам, на жаль, вірять.

Останні новини