Крик про Крим. До Міжнародного кримінального суду передали докази злочинів проти людства, скоєні РФ
Стерти ідентичність…
«Це вже 14-те таке повідомлення до офісу прокурора МКС, пояснив на брифінгу керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний. – Там містяться докази, зібрані в рамках національних кримінальних проваджень. Це понад 90 фактів нападів та переслідувань вірян ПЦУ, Свідків Єгови, протестантів, кримських мусульман та представників інших релігій і конфесій».
Офіс Міжнародного кримінального суду оголосив про початок розслідування у справі ситуації в Україні 2 березня 2022 року, після повномасштабного вторгнення. «Основну увагу МКС спрямовує на події а материковій Україні, — зазначає Ігор Поночовний. – Утім наше нове подання присвячене саме злочинам окупантів у Криму».
Керівник прокуратури наголосив, що за 10 років окупації Росія створила в Криму острів, де не діють закони, а є лише злочинні принципи російської влади. Росія намагається встановити в Криму монополію РПЦ Московського патріархату. Адже ця релігійна структура відіграє ключову роль в утриманні цивільного населення в страху й покорі до чинної влади. Її пропаганда використовується для того, щоб стерти в Криму будь-яку українську ідентичність.
«У Криму близько 117 осіб засуджені за фейковими звинуваченнями, — інформував Ігор Поночовний. – Люди отримують покарання від 4 до 19 років позбавлення волі, сумарно 1230 років становить загальний термін ув’язнення всіх засуджених у Криму за політичними, релігійними, національними, етнічними ознаками».
З 2017 року прокуратура АР Крим активно працює з неурядовими організаціями, міжнародними експертами, які допомагали документувати воєнні злочини і злочини проти людяності в Криму і використовувати ці докази на міжнародному рівні.
Міжнародна спільнота і російська безкарність
За словами Ігоря Поночовного, першими міжнародними експертами були Global Rights Compliance, зокрема, Вейн Джордаш і його команда. Вони з самого початку навчали українських прокурорів основ міжнародного гуманітарного права, допомагали зрозуміти, які зі злодіянь окупантів є воєнними злочинами, а які – злочинами проти людяності тощо. Бо ніхто з прокуратури в Україні до 2017 року не займався розслідуванням таких злочинів.
«Крим є критично важливим з багатьох причин, він має символічне, культурне і релігійне значення. До окупації він представляв багатокультурний, багатоетнічний регіон, зразок мирного співіснування різних етнічних та релігійних громад – християн, мусульман, Свідків Єгови, юдеїв», — зазначив управляючий партнер Global Rights Compliance Вейн Джордаш. Сьогодні ж, за його словами, зібрані докази засвідчують системну кампанію Російської федерації з метою стерти релігійну ідентичність, яка не відповідає ідентичності Кремля, не підтримує окупації Криму Росією, чи висловлює незадоволення окупацією півострова.
«Дуже важко читати це подання через жахливість цих злочинів, — ділиться Вейн Джордаш. – Подання надає достатньо доказів про скоєння семи військових злочинів та дев’яти злочинів проти людськості, включаючи вбивства, ґвалтування, депортацію та інші серозні злочини».
Він зазначив, що злочини, які ми бачимо зараз в Україні, не відбуваються у вакуумі. Вони є наслідками вторгнення в Крим, яке стало трампліном для агресора, полігоном для злочинів, які в лютому 2022 року масштабувалися на всю Україну. «Міжнародна спільнота дуже мало зробила, з огляду на ситуацію в Криму, — переконаний управляючий партнер Global Rights Compliance. –Внаслідок цього російська влада переконується у своїй безкарності. Україна 8 років чекала на якесь рішення Міжнародного кримінального суду стосовно дій у Криму. Ми сподіваємося, що це, 14-те, подання Кримської прокуратури до офісу МКС, таки отримає відповідь».
«Мусульманський російський світ»
За словами Ігоря Поночовного, у Криму створюються псевдорелігійні організації, зокрема, мусульманські, для того щоб і кримськотатарське населення асимілювати під «мусульманський російський світ», щоб вони працювали за тими ж самими наративами.
Він нагадав, що, починаючи з 2016 року, щодо кримських мусульман окупаційна влада працює за одним і тим же сценарієм. У «підозрюваних» знаходять при обшуку одну й ту ж заборонену в Росії релігійну літературу, осіб затримують, тримають під вартою без надання медичної допомоги, піддають тортурам та ув’язнюють на тривалі терміни в російських тюрмах. Так само чинять супроти Свідків Єгови.
Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева поінформувала, що російська окупаційна влада здійснює свою злочинну діяльність через різні свої інституції. Зокрема, через Російську Православну Церкву і Духовне правління мусульман Криму та Севастополя.
«Довгий час, у 2014-15 роках Духовне управління мусульман Криму, перебуваючи під тиском, намагалося утриматися від цілковитої колаборації, — пояснила Таміла Ташева. – Але за якийсь час, під тиском, залякуваннями це управління стало повністю підконтрольним. І ми фіксуємо низку злочинів, які вчинені за участі цієї інституції».
Представниця Президента України в АР Крим зазначила, що на січень 2014 року, ще до моменту окупації, в Криму діяло 2020 релігійних організацій. Окупаційна влада змусила всі релігійні організації на території Криму перереєструватися. Після процедури «перереєстрації» залишилося 1546 релігійних організацій. Станом на січень 2024 року залишилися легальними 932 релігійні організації.
Таміла Ташева інформувала, що станом на січень 2024 року зафіксовано щонайменше 100 фактів переслідування кримських татар за релігійною ознакою. При цьому, серед 208 кримських політв’язнів 125 є кримськими татарами. Тобто більшість переслідувань ґрунтована на етнічній та релігійній приналежності. Продовжуються обшуки в мечетях, перевірки вірян, підкидання забороненої в РФ літератури. Муфтій Криму Емірелі Аблаєв на січень 2023 року сказав, що до нелояльного Кремлю муфтіяту належить 10 мечетей, тобто, вони є непідконтрольними. Він заявив, що «це питання вирішуватимуть за допомогою владних органів і правоохоронних структур». Отже, на них тиснутимуть і залякуватимуть.
На 29 лютого 2024 року підконтрольні окупаційній владі ресурси заявили, що мусульмани Херсонської та Запорізької областей хочуть увійти до складу Духовного управління мусульман Криму. Таміла Ташева наголошує, що на новоокупованих територіях використовують ті самі методички, що і в Криму, для того щоб затирати ідентичність.
«Переслідування за етнічною та релігійною ознакою має ознаки геноциду та злочинів проти людяності, — стверджує Таміла Ташева. – І лише зі звільненням усіх наших територій, з перемогою у цій війні ми зможемо покласти край тим переслідуванням і жахливим злочинам на всіх окупованих територіях України, в тому числі і в Криму».
Погроми, грабунки і штрафи
За словами Ігоря Поночовного, діяльність ПЦУ в Криму згорнута. Переслідувань зазнала кожна громада, заборонялися богослужіння, закривалися церкви, забиралося майно.
Уповноважений представник Кримської єпархії ПЦУ Андрій Щекун нагадав, що саме Архиєрейський собор УПЦ КП в офіційній заяві 11 березня 2014 року засудив окупацію і благословив військо захищати суверенітет і територіальну цілісність Української держави. У цій заяві вже були зафіксовані факти порушення прав вірян. Зокрема, викрадення Андрія Щекуна і Анатолія Ковальського, які чинили спротив.
Храми захоплювали, але громади оборонялися. У Севастополі владика Климент продовжував богослужіння в себе вдома. Але йому пригрозили, що якщо він не перестане цього робити, то його судитимуть за законами РФ. «У 2015 році Міністерство майнових справ почало з’ясовувати щодо кафедрального собору в Сімферополі, — інформував Андрій Щекун. – Намагалися збільшити орендну плату. Владика Климент відмовився вступати в діалог. Тоді розпочалися судові процеси проти Церкви. У 2017 році частина собору була захоплена, владику схопили. 11 травня 2023 року російські «виконавці» опечатали храм. Що сталося з майном у храмі, не відомо. Його готують передати МП».
За словами Андрія Щекуна, справжнє знущання над вірянами ПЦУ відбулося в Євпаторії. Там влада РФ прийняла рішення, щоб самі ж парафіяни знесли свій храм.
«На сьогодні жодна парафія ПЦУ не виконала рішень російських судів, — зазначив Андрій Щекун. – І їм постійно надсилають повідомлення про штрафні санкції, і суми все зростають. І ми припускаємо, що РФ може невдовзі відкривати кримінальні провадження за невиконання рішень суду».
##DONATE_TEXT_BLOCK##