Блог о. Василя Рудейка_image

Блог о. Василя Рудейка

Галицькі літургійності

Молитись псалмами

19.08.2022, 18:21
Молитись псалмами - фото 1
Псалми є поезією, і як поезію їх треба вчитись відчитувати, віднайти те пророче слово, яке призначене саме для тебе. Псалми, відтак, потребують часу і медитації. Їх не можна прочитати за вечір. Їх також неможливо «зрозуміти», навіть коли прослухаєш усі курси про псалтир і прочитаєш усі «коментарі»

Серед усіх біблійних книг і у часи Старого Завіту і в часи Нового, Книга Псалмів чи Псалтир завжди посідала особливе місце. І воно зовсім не дивно. Понад 150 поетичних текстів більш ніж 2500-літньої давнини охоплюють величезне різноманіття життєвих ситуацій у яких люди віри висловлювали перед Богом увесь спектр своїх досвідів – від болю і відчуття вселенської покинутості до чудесного радісного суголосся усього сотвореного Богом на Його славу. У псалмах «я» особистої молитви і «ми» молитви народу Божого, переплітаючись у дивовижний спосіб, творять пісню, основним вокалом якої завжди звучить молитва Христа, Слова Божого. У Ньому, силою Духа Святого кожне особисте «я» гармонізується в урочисте «ми» і прямує до єдності із недомислимим буттям Пресвятої Тройці.

Псалми є поезією, і як поезію їх треба вчитись відчитувати, віднайти те пророче слово, яке призначене саме для тебе. Псалми, відтак, потребують часу і медитації. Їх не можна прочитати за вечір. Їх також неможливо «зрозуміти», навіть коли прослухаєш усі курси про псалтир і прочитаєш усі «коментарі» до псалмів. Як і кожна поезія, вони є дотиком до вічного, а отже і непідвладного людині досвіду, передати який можна лише «у загальних рисах» і завжди недосконало. Але саме ця недосконалість і є шансом для Бога промовити до нас не текстом, а словом, не законом, а благодаттю. У читанні псалмів суттєво важливішим є не те, що ми «зрозуміли», а те, що Бог «покладе нам на серце».

Саме тому віддавна псалми читати молитовним чином, поєднуючи їх із піснеспівами, молитвами, проханнями до Бога «відкрити очі ума», «вкласти в серце Духа», «запалити Словом».

Це видання псалмів готувалось саме для такого молитовного читання. Перекладачам і упорядникам ішлося передусім про те, щоб передати мову псалмів як поетичну мову, багату синонімами і словами, яких не знайдеш у «буденному вжитку». Ця книга не переслідувала бажання зробити текст псалмів зрозумілим для «людини з вулиці». Натомість, основним її завданням є запросити «людину з вулиці» у сповнений небесної краси і багатоманіття храм Божий, у якому люди віри гласами преподобними достойно оспівують Отця, і Сина, і Святого Духа – Бога.

ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЯ: https://youtu.be/srjGOLvD8lc

ЗАМОВЛЕННЯ КНИГИ: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQ38IOV0FVnSfhcbOMW4-Ij3BoLqM9KUE7Kej5q4G3GLG1kQ/viewform

Останні новини

Вчора