На Рівненщині виявили давнє поховання, нехарактерне християнському обряду
Про це Суспільному розповів завідувач відділу історії державного історико-культурного заповідника Дубна Юрій Пшеничний.
Він зазначив, що в листопаді 2023 року під час археологічних шурфувань дослідникам вдалося натрапити на три будівлі: перша з них — це споруда X століття, друга — яма, досліджена частково, яка перерізала цю споруду. У ній знайшли писанку давньоруського часу, яка під час струшування видає звук.
"І ще цю споруду X століття перерізала споруда XII — першої половини XIII століття, імовірно, теж житлова, тільки через малі об'єми шурфа ми не могли їх дослідити повністю", — сказав історик.
Він зазначив, що під будівлями на глибині 3,5 м виявили поховання, яке є "нехарактерним для християнського обряду".
"Похований був орієнтований головою на схід. Ліва верхня кінцівка — зігнута у лікті і щільно притиснута кісточками кисті до плеча. Права верхня кінцівка — зігнута у лікті і розташована в області грудей. При цьому верхня частина кістяка похованої особи була дещо повернута на бік.
Єдине, що ускладнює культурно-хронологічну атрибуцію поховання — це те, що в ньому зовсім не було виявлено інвентарю. І лише випадкові знахідки, в заповненні навколо кістяка, а саме фрагменти посуду вельбарської, черняхівської культур, а також могилянської групи ранньозалізного віку вказують, що це поховання відбулося у проміжку між VIII-V століттям до нашої ери та III-IV століттям нашої ери", — сказав Юрій Пшеничний.
За його словами, інтерпретувати це поховання складно і ввести повноцінно в науковий обіг не вдасться.
"Хоча сам факт показує, скільки невідомого ще містить територія замку і важливого для розуміння ролі цієї території міста Дубна потім в минулому", — зазначив фахівець.