Надія на світло
Львів - місто-перехрестя релігій та культур. Точки їх перетину іноді розквітали дивовижними квітами, а іноді кривавили страшними ранами, які досі важко загоїти.
Львівський ансамбль єврейської пісні SHTRUDL-BAND при громаді прогресивного юдаїзму "Тейва", до складу якого входять представники різних релігій та національностей, вже майже 15 років намагається плекати квіти єврейського музичного спадку, який зазнав руйнівних втрат. Ці квіти були зрощені під великим впливом української культури і самі вплелися у її букет так міцно й органічно, що іноді на перший погляд і не здогадаєшся про коріння.
Переважно у репертуарі ансамблю пісні мовою їдиш - рідною для майже третини населення Львова до Другої Світової війни. Але коли після відвідин чергового європейського фестивалю єврейських хорів колектив отримав пропозицію від паризького композитора Ітая Даніеля записати його версію Псалма Давида 133 «Глядіть, як добре і як любо, коли брати живуть укупі!» - учасники одразу погодилися. Бо месседж, закладений у цей класичний псалом, що шанується і в юдаїзмі, і у християнстві, і в ісламі, якнайкраще відображає бажання артистів заявити про сучасний український Львів як про місто, де зараз, попри трагічну історію минулого, гармонійно співіснують різні релігії, різні культури, різні світогляди.
І, як це часто трапляється, коли робиш добру справу і потрапляєш у стан "потоку" - приходить несподівана допомога. Такою допомогою стала програма "Діалог" Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Libertas», що надала грант на аудіозапис та відеопрезентацію проєкту.
До його створення долучилась команда однодумців, половина якої одразу погодились працювати як волонтери. Коли ж виявилось, що майже весь бюджет, закладений на відеоряд, пішов на оренду апаратури, вартість якої несподівано зросла, режисер, захоплений ідеєю, теж погодився завершити роботу безкоштовно.
Відео побачили на різних континентах, ансамбль отримав теплі та вдячні листи з різних куточків світу. Рабин великої синагоги прогресивного юдаїзму Лондону - The Arc Synagogue - Арон Гольдштейн під час Шаббатньої служби із захватом розповів аудиторії про львівсько-паризький проєкт.
А сам автор музики Ітай Даніель — диригент, керівник одного з найвідоміших єврейських хорів Європи "Сopernic" (Франція) — написав: "I was very happy with the results of the video; the message of peace it has portrayed was clear and the musical arrangement Shtrudl has created to the song was lively. I can only wish that more projects of this kind will be done in the future and would like to congratulate your organization (*Діалог - Лібертас) for the help you are giving to groups like Shtrudl in order to promote peace and friendship among all people." ("Я був дуже задоволений результатами відео; послання миру, яке в ньому зображене, було зрозумілим, а музичне оформлення, яке створив Штрудль до пісні, було жвавим. Я можу лише побажати, щоб у майбутньому було реалізовано більше подібних проектів, і я хотів би привітати вашу організацію за допомогу, яку ви надаєте таким групам, як Штрудль, щоб пропагувати мир і дружбу між усіма людьми".)
Але, мабуть, найзворушливішим фідбеком стали слова громадського діяча Амета Бекірова, який змушений був виїхати з родиною з рідного Криму: "Саме сьогодні ви подарували мені Надію на Світло! Çoq sağoluñız, Dostlar! Дуже дякую, Друзі!"
Надія на світло - такі слова, мабуть, могли б стати альтернативною назвою цього проєкту. І зараз, напередодні Хануки — єврейського свята, яке називають святом світла та свободи, — хочеться побажати, щоб ці надії виправдалися, бо лише під світлом любові, свободи, взаємоповаги та взаємопрозуміння можна сподіватися, що квіти наших культур не будуть втрачені.
Проєкт реалізовано у рамках Програми «Діалог» імені владики Василя Лостена, за підтримки Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас»