Об'єднана єврейська община України на чолі з Коломойським виступила за російський  проект меморіалу в Бабиному Яру

22.06.2021, 12:15
Держава
Об'єднана єврейська община України на чолі з Коломойським виступила за російський  проект меморіалу в Бабиному Яру - фото 1
Об'єднана єврейська община України ОЄОУ, президентом якої є Ігор Коломойський,  в офіційному Telegram-каналі опублікувала заяву щодо "підтримки більше ніж 100 єврейських громад будівництва меморіалу в Бабиному Яру Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр»".

У повідомленні Об'єднаної єврейської общини України не конкретизовано, які саме єврейські громади підтримуюиь таке звернення.

Редакція JewishNews навела повну цитату заяви ОЄОУ щодо цього питання:

"Більше 100 єврейських громад України підтримали будівництво Меморіалу Голокосту «Бабин Яр» та звернулися до влади

Єврейські громади України долучилися до позиції Об’єднаної єврейської общини України та підтримали будівництво Меморіалу пам'яті в Бабиному Яру Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр».

Громади надіслали звернення до Президента України Володимира Зеленського, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та голови Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка.

Єврейська спільнота України зазначила, що питання меморіалізації всесвітньо відомої трагедії Бабиного Яру має високий пріоритет важливості й вимагає негайної реалізації у відповідності з максимальним рівнем підтримки, який є в суспільстві.

Виходячи з цього, будь-які маніпуляції щодо позиції єврейської громади України відносно будівництва Меморіалу МЦГ «Бабин Яр» мають бути негайно припинені, а проєкти Центру мають реалізуватися в найкоротший термін".

Нагадаємо, у 2016 році паралельно почали розроблятися і реалізовуватися два проекти меморіалізації Бабиного Яру. Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" реалізовується за підтримки мера Києва Віталія Кличка. Головними ініціаторами та спонсорами проекту є російські бізнесмени Михайло Фрідман, Герман Хан і Павло Фукс. Пізніше до них долучився Віктор Пінчук.

На публічних обговореннях наративу проекту висловлювалися побоювання, що він створений у дусі кремлівської політики пам'яті, яка хоче представити українців, поляків, литовців та інше місцеве населення тотальними антисемітами.

У 2019 році арт-директором проекту було призначено російського режисера Іллю Хржановського, чий підхід до історичної пам'яті викликав неоднозначну реакцію української наукової та культурної спільноти.

Також реалізується державний комплексний проект зі спорудження у Бабиному Яру єдиного меморіалу, який має об'єднати в одному комплексі всі наявні сьогодні пам'ятники, а також два музеї. Музей жертв Бабиного Яру розташується у приміщенні колишньої контори єврейського кладовища. Наразі триває реконструкція будівлі, відкриття музею заплановано на 2021 рік. Також під егідою Інституту історії України на замовлення Кабінету Міністрів українські вчені розробили концепцію комплексної меморіалізації Бабиного Яру.

Пропонується перетворити парк на місці трагедії в єдиний меморіальний комплекс, який має об'єднати всі існуючі сьогодні пам'ятники. Передбачається також створення Музею Голокосту.

Сотні публічних інтелектуалів звернулися з відкритим листом до влади з вимогою зводити в Бабиному Яру виключно державний меморіал.

До Зеленського з аналогічною вимогою безпосередньо звернувся провідний дослідник історії євреїв Йохана Петровський Штерн. Пізніше, "як єврей до єврея" до Зеленського звернувся історик Віталій Нахманович.

Відомі українські євреї, зокрема Йосиф Зісельс, звернувся до громадянського суспільства з закликом усвідомити трагедію Бабиного Яру як частину української історії та української історичної пам'яті, а також підтримати створення українського меморіалу в Бабиному Яру.

Позицію держави в перший рік президентства Зеленського озвучував глава Інституту нацпам'яті Антон Дробович і міністр культури Олександр Ткаченко. Вони обидва робили акцент на реалізації державного проекту.

28 липня президент Зеленський публічно підтримав Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр". 29 вересня між українським урядом і МЦХБЯ було підписано меморандум про співпрацю.

У грудні Володимир Зеленський підписав Указ "Про заходи у зв'язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру і додаткові заходи щодо дальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр".

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль і керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак визначені співголовами організаційного комітету з питань перспективного розвитку Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр", а також затверджено новий склад організаційного комітету. Крім того, підтримано ініціативу меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Як РІСУ повідомляла, група громадських активістів, до складу якої входять відомі політичні та громадські діячі, раніше ініціювала проведення у КМДА громадських слухань, на яких мають презентувати український проєкт меморіалу Бабиного Яру замість російського. На сьогоднішній день вже зібрано більше 2 500 тисяч підписів киян за громадські слухання стосовно українського проекту.