Олександр Саган: Зараз важливо, щоб усі рішення РНБО і Президента щодо УПЦ МП не були "совковими і не пішли у свисток"

02.12.2022, 09:43
Держава
Олександр Саган: Зараз важливо, щоб усі рішення РНБО і Президента щодо УПЦ МП не були "совковими і не пішли у свисток" - фото 1
Завідувач відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, доктор філософських наук Олександр Саган схвалює вчорашні рішення РНБО щодо перевірки діяльності УПЦ МП. Однак побоюється, що все це може бути зведене нанівець.

Про це він написав у Фейсбук:

"Державні органи (РНБО від 01.12.2022) нарешті взялися якось протидіяти деструктивній діяльності УПЦ МП. Є дуже добрі пункти (про персональні санкції, про заходи протидії підривній діяльності, про належне користування держмайном і т.п.)

Але, як я й передбачав - головна пара йде у свисток. Без аналізу того, чому така ситуація виникла, чому не виконуються законодавство (ніхто не винний?), приймають суто совкові рішення (тоді, коли хотіли провалити якесь рішення, приймали постанову про "створення комісії"). От і зараз: підготувати закон та реорганізувати держорган...

Це - пів року-рік. Минулого разу держорган реорганізовували два роки. І весь цей час всі службовці-саботажники будуть розказувати - "от приймуть закон, і тоді...".

Чому на предмет "правових підстав та дотримання умов користування майном" перевіряється тільки Київська лавра?

Для чого релігієзнавча експертиза статуту про управління, і який статут будуть аналізувати - старий, чи новий, який прийнятий із грубим порушення старого статуту? Чи може ДЕСС проводити "релігієзнавчі експертизи"? Там немає таких функцій. А все, що робиться поза повноваження - чи є легітимним?
Що вирішує "посилення держоргану"? Зроблять із служби міністерство, і що зміниться, окрім підняття зарплат? Там буде слідчий відділ чи силовий блок? Яка концепція цього посилення?

Питань у мене багато, але загалом радує, що хоч якось щось зрушилося із місця..."

Як РІСУ інформувала, 1 грудня відбулося засідання РНБО. На ньому було розглянуто численні факти зв’язків окремих релігійних кіл в Україні з державою-агресором і прийнято відповідні рішення. Зокрема, Кабінетові Міністрів України доручено внести у двомісячний строк на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій. Надано розпорядження про релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським Патріархатом та про забезпечення у двомісячний строк перевірки наявності правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.. Йшлося також про необхідінсть реформувати Державну службу з етнополітики та свободи совісті.

1 грудня президент Зеленський виступив із зверненням до українців, в якому заявив: "Ми гарантуємо Україні духовну незалежність і не дозволимо будувати імперію всередині української душі".