Олександр Саган: Зараз важливо, щоб усі рішення РНБО і Президента щодо УПЦ МП не були "совковими і не пішли у свисток"
Про це він написав у Фейсбук:
"Державні органи (РНБО від 01.12.2022) нарешті взялися якось протидіяти деструктивній діяльності УПЦ МП. Є дуже добрі пункти (про персональні санкції, про заходи протидії підривній діяльності, про належне користування держмайном і т.п.)
Але, як я й передбачав - головна пара йде у свисток. Без аналізу того, чому така ситуація виникла, чому не виконуються законодавство (ніхто не винний?), приймають суто совкові рішення (тоді, коли хотіли провалити якесь рішення, приймали постанову про "створення комісії"). От і зараз: підготувати закон та реорганізувати держорган...
Це - пів року-рік. Минулого разу держорган реорганізовували два роки. І весь цей час всі службовці-саботажники будуть розказувати - "от приймуть закон, і тоді...".
Чому на предмет "правових підстав та дотримання умов користування майном" перевіряється тільки Київська лавра?
Для чого релігієзнавча експертиза статуту про управління, і який статут будуть аналізувати - старий, чи новий, який прийнятий із грубим порушення старого статуту? Чи може ДЕСС проводити "релігієзнавчі експертизи"? Там немає таких функцій. А все, що робиться поза повноваження - чи є легітимним?
Що вирішує "посилення держоргану"? Зроблять із служби міністерство, і що зміниться, окрім підняття зарплат? Там буде слідчий відділ чи силовий блок? Яка концепція цього посилення?
Питань у мене багато, але загалом радує, що хоч якось щось зрушилося із місця..."
Як РІСУ інформувала, 1 грудня відбулося засідання РНБО. На ньому було розглянуто численні факти зв’язків окремих релігійних кіл в Україні з державою-агресором і прийнято відповідні рішення. Зокрема, Кабінетові Міністрів України доручено внести у двомісячний строк на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій. Надано розпорядження про релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським Патріархатом та про забезпечення у двомісячний строк перевірки наявності правових підстав та дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.. Йшлося також про необхідінсть реформувати Державну службу з етнополітики та свободи совісті.
1 грудня президент Зеленський виступив із зверненням до українців, в якому заявив: "Ми гарантуємо Україні духовну незалежність і не дозволимо будувати імперію всередині української душі".