Канада. Квебек. 09-14 жовтня 2016.
Український Кооперативний Альянс бере участь у Міжнародному Кооперативному Саміті-2016.
Дана подія проводиться під патронатом Міжнародного Кооперативного Альянсу.
Цього року місце зустрічі кооператорів з усього світу було у Квебеку. Чому? Потрапивши в Квебек, відразу відчувається висока кооперативна солідарність. Вийшовши з аеропорту, то користуєшся службою таксі, що є членом кооперативи таксистів, більшість готелів є членами кооперативи готелів, харчові заклади теж переважно кооперативні. Це дає змогу сформувати високу культуру міста та громади.
Цінності кооперації, що базована на європейських традиціях солідарності та християнства, допомогли розвинути територію, зберегти навколишнє середовище та подати гостям та туристам високий рівень сервісу.
У дискусіях ми представляємо український досвід та сучасні моделі кооперації в Україні. Попередньо приготували презентацію про видатних кооператорів в історії України, про сучасні реформи та важливість кооперації після Революції Гідності.
Одна з презентацій має назву «Андрей Шептицький: місіонар, кооператор та соціальний підприємець». Ми знайшли багато іноземних однодумців та партнерів, для яких організуємо інвест-форум в Києві, Одесі, Дніпропетровську, та Хмельницьку.
Короткий аналіз подій та виступів на Саміті:
Програма дуже цікава та насичена. Хотілось би відвідати усі секції, але ми обрали ті, які є найбільш важливими для ситуації в Україні: розвиток територій, кооперативи та соціальна відповідальність, екологія, сільське господарство, створення зайнятості, подолання бідності, освіта.
Як не дивно, скільки живе людство, стільки ті проблеми переслідують всіх нас і усі народи.
Спершу Український Кооперативний Альянс взяв участь у круглому столі на тему по кооперативній освіті. Як зазначили професори з університету Ванкуверу, кооперацію потрібно вводити в середні школи. Я теж підкреслив, що на Україні УКА це також вже визнав: спільно з партнерами опрацювали експериментальні підручники для молоді.
Згодом були виступи кількох лауреатів Нобелівської премії, яких я запросив в Україну.
На основі кооперативної філософії виник термін «sustainable development». Саме кооператив визначив три основні ханактеристики: social, economic and environmental sustainability. В 50-70 роках великі корпорації спершу були повністю безвідповідальні перед суспільством та природою, але їх змусили до соціальної корпоративної відповідальності, хоча для багатьох корпорацій сьогодні це стало засобом для реклами.
Тільки кооперативи не міняли своїх підходів та принципів, а, навпаки, додали не просто відповідальність, а ТУРБОТА про і за суспільство.
Одне з важливих моментів кооперації – це сучасні інновації та технології,що мають покращити стан людства, полегшити людську працю та вирішити питання бідності. Про це я презентував нашу формулу праці на Україні, об’єднавши ІТ-технології з сільським господарством.
Всі говорять про необхідність співпраці з приватними компаніями, бо інакше кінець усім у світі. Український Кооперативний Альянс та партнери давно це зрозуміли, зумівши об’єднати разом у співпраці і аграріїв, і фермерів, і громади.
З виступу Президента Міжнародного Кооперативного Альянсу Monique Leroux: ми є тут, щоб зробити світ сильнішим і стабільнішим. Нас багато: більше мільярда активних кооператорів у світі. Але важливо є і інше: спільно йти до мети.
Я теж зауважив: з України ми скоро приєднаємось. В Україні їх колись було кілька мільйонів. Зараз буде ще більше.
Слова міністра Dominique Anglade (Ministre de l'Économie, de la Science et de l'Innovation) – кооперація стала основою для розвитку Квебеку. Який цікавий підхід у канадців: вони об’єднали міністерство економіки з наукою та інноваціями. Бо розвиток – це не показники якісь фінансові віртуальні, або загальна кількість грошової маси...а інновації, технології, винаходи, що створюються завдяки людському інтелекту, освіті, співпраці.
На саміті є присутніми кілька тисяч кооператорів. Є кілька цікавих нюансів. Майже все – на французькій мові, тому що то це мова Квебеку. Це факт для тих, хто каже про демократію і вимагає в Україні дво-, три- чотири мовство. Нація, на ідеалах якої збудована дана частина Канади, і до якої їдуть жити з усього світу. І тут немає феноменів чи парадоксів, що державний службовець не знає офіційної мови своєї країни.
Так що, кооператори – це і українозатори України ж. Вся ця примітивна «комерцялізація» мов та політика угодовства, і кажучи про те, що то демократія, насправді – маніпуляція. Є не тільки права, але і обов’язки громадян.
Інші слова Президента Міжнародного кооперативного Альянсу:
Як є можливим, що ми маємо стільки інновацій, але більшість світу ще досі живе в мізерії та бідності? Егоїзм і визиск, а не брак грошей, є причиною того. Кооперація була завжди для людей і думала про людей. Тому нас – мільярд і наша історія – кілька століть.
Наші принципи – це принципи, що бажає кожна свідома людина, щоб жити і діяти згідно них. Кооперація могла б вже давно відбудувати світ та вирішити проблему бідності та мізерії. Є питання свідомості людей та їхнього бажання солідарності. Голод і відсутність медицини – це не фізичні проблеми, це проблема світового егоїзму і небажання допомогти тим, хто потребує того.
Виступ прем’єр-міністра Квебеку Philippe Couillard:
Чому ми заможні в Канаді? Бо ми несемо демократію в економіку через кооперацію. Чому допомагаємо іншим розвивати кооперацію? Тому що демократія – це співвідповідальність громадян один за інших.
Я б зазначив одну річ: Україні не потрібні фікції слів про реформи, а еліта, така як є у французів, англійців, німців. Це є люди високої культури та поведінки, світогляду і цінностей. Philippe Couillard – колишній лікар, але зараз він лікує Квебек від політичних хворіб, розвиваючи кооперацію.
В Україні нам потрібно менше поширювати різні фантазії та ідеї, а як казав Митрополит Андрей: наш народ потребує доброї науки.
Я завжди хотів почути лекцію професора Стіглца, лауреата Нобелівської премії: коли це трапилось на Саміті, то це щось неймовірне.
Я домовився з ним про виступ в Україні. Щоб люди виздоровіли від міфів, а не боялися праці кожного дня. Як сказав Стігліц: часто люди імітують американську модель, не розуміючи ні суті, ні змісту. Вони часто думають, що заможність – це більше грошей. Але чим більше стало грошей у світі, тим більше зросла і бідність. Люди імітують часто не тільки реформи, але і власні цінності...тому і немає заможності...
Дуже гарна думка була від представника молодих лідерів:
ми живемо в час нового покоління, яке називається GOOGLE GENERATION - тобто можемо знати ВСЕ, але мало ще доброї волі все це реалізувати...Тільки кооперація і її принципи можуть допомогти молоді стати GOOGLE ENERGY GENERATION.
Ми домовилися про плідну співпрацю. В наступні місяці Український Кооперативний Альянс буде брати участь в конференціях у місті Дубаї в Саудівській Арабії, Бомбей в Індії, Брюссель та Рим.
А крім того, для нас не менш важливими є форуми для українських селян, родин та фермерів, працівників по наших областях та районах. Ми бачимо велике майбутнє саме там, де є свідомі українці та кооператори, що будують своє життя згідно соціальної доктрини Церкви.
Зіновій Свереда,
Президент Українського Кооперативного Альянсу