Блог Наталі Карфут_image

Блог Наталі Карфут

Покоління «Бруно»

19.04.2016, 00:45
Покоління «Бруно» - фото 1
В Україні знову відбулася революція. Люди знову протестували проти фальшувань.

Коли в Україні відбувалась помаранчева революція, я якраз навчалася у Фрібурзі, Швейцарія. Проживала у студентському гуртожитку і тому часто спілкувалася зі студентами за обідами та вечерями. У цей період тема «Україна» була присутня у швейцарських новинах зранку до вечора напротязі тижнів. Тому і темою розмов за столом часто була Україна.

Тоді один швейцарський студент, звали його Бруно, запитав мене, як таке можливо, аби хтось міг сфальшувати вибори, якщо бюлетені всі пораховані, якщо урни всі запечатані, якщо багато спостерігачів? Я, разом з білоруськими студентами, дивилася на нього і дивувалася, як він не розуміє, і якщо чесно, ми дуже йому заздрили ... за незіпсованість, що він навіть не може собі уявити фальшувань. Громадяни Швейцарії висилають проголосовані бюлетні поштою, і їх ніхто не рахує. Бюлетені сортують на «за» і «проти» та зважують на точній швейцарській вазі. Швейцарія не імунна від корупції і фальшувань, але там корупція - це скандально і вважається за неправильне.

В Україні знову відбулася революція. Люди знову протестували проти фальшувань. Проти фальшування вироків у судах, проти корупції, проти крадіжки власного майбутнього. Для тих, хто виступає проти корупції, революція ще триває. Стало зрозумілим, що навіть кількамісячна революція не лікує від цього зла. Стали чіткими і зрозумілими величезні масштаби цієї хвороби.

Блаженніший Святослав у своєму зверненні до духовенства наголосив, що вірні потребують чути голос пастиря та закликав їх бути «прикладом чесності» і «викривати всяке зіпсуття в нашому суспільстві». Корупція і хабарництво засуджені як моральне зло, про що слід говорити у сповідальниці. Із тексту розуміємо, що священники мають навчити вірних, що корупція – це гріх, який приносить шкоду окремим особам та руйнує суспільство. Глава УГКЦ закликає душпастирів долучатися до антикорупційного руху. Звертаючись до молоді, він наголошує, що корупція довінює духовному та моральному поневоленню, яке руйнує свободу, хабарництво притуплює відчуття справедливості. Блаженніший закликає молодь об'єднуватися та шукати однодумців у протистоянні корупції. До того Синод єпископів Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ вже звертався до вірних у посланні про подолання моральної недуги корпції. У тексті єпископи пояснюють, що таке корупція, чому вона є гріхом, які є її прояви і як з нею боротися.

До рук потрапив річний звіт «Реновабісу» за 2015 рік. Одразу впадає в око, що у 2015 році найбільше коштів ця організація надала Україні (4.185.770,00 євро), профінансувавши 64 проекти. Більше проектів було профінансовано тільки в Росії (67) на суму 1.482.630,00, в Білорусії, наприклад, (38) на суму 1.668.380,00. Для України було виділено 16 стипендій, більше тільки для Польщі (19), Словаччина (16), Хорватія (8), в Білорусь (3), Росія (1). Ексистенційну допомогу, тобто додаткові щомісячні кошти в Україні отримали 11 священників та дияконів, Румунія (6), Росія та Азербайджан по 5. По цих даних, та у порівнянні з іншими країнами, можемо усвідомити, яку велику допомогу надали німецькі католики Україні минулого року.

Гортаючи звіт можна знайти приклади проектів, реалізованих у різних країнах. В Росії завдяки фінансуванню сестри-монахині отримали житло. У Казахстані були зорганізовані курси для допомоги жінкам у працевлаштуванні. В католицькій школі в Естонії вдалося провести будівельні роботи задля облаштування просторішої їдальні для учнів. В Україні був профінансований проект співпраці Українського Католицького Університуту із Тбіліським Університетом (Грузія) задля обміну досвідом з метою подолання корупції. Українські фахівці, яких формує УКУ мали б перебрати грузинський досвід радикальних реформ в освітній системі та на рівні державного апарату. У списку корумпованості Грузія після реформ займає 55 місце і випереджає більше ніж 100 країн. Україна, згідно Transparency International, займає 130 місце із 168 можливих.

Варто зауважити, що саме цей освітній проект, проект боротьби з корупцією, був обраний «Реновабіс» для представлення жертводавцям у звіті про фінансову підтримку проектів в Україні. З одного  боку можемо чітко бачити, що корупція стала гострою проблемою українського суспільства. Це розуміють активні громадяни України, які хочуть змін, це розуміє Церква, це розуміють і ті, хто підтримує Україну зовні. З другого боку також зрозуміло, що громадяни не залишені самі на себе, що їх підтримують і заохочують до змін, змін, перш за все особистих, які потім будуть міняти суспільство.

Я дуже сподіваюся, що цей проект матиме успіх. І взагалі я мрію про те, аби в Україні виросло покоління, яке не зможе собі більше уявити фальшувань і корупції, бо це скандально, бо це не правильно. Хочу покоління таких, як швейцарець Бруно.

Korruption-05_01_5b94a2e1a5.jpg

Останні новини

Вчора
13 грудня