Блог Ольги Недавньої_image

Блог Ольги Недавньої

Співпраця українських академічних релігієзнавців зі ЗМІ

08.04.2021, 13:48
Тандем релігієзнавців та журналістів є ефективним інструментом ознайомлення широкої аудиторії із стратегічно важливими для успішного розвитку України знаннями щодо функціонування релігій, діяльності Церков та кореляції релігійно-церковних уподобань з культурно-цивілізаційними орієнтаціями громадян.

Співпраця з журналістами ЗМІ давно вже є традиційною професійної діяльністю для співробітників Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України. Ситуація карантину і локдаунів зробила її частіше дистанційною, але не зменшила, натомість — додала актуальної проблематики. Практично кожен колега співпрацює з тими чи іншими ЗМІ згідно своїх фахових спеціалізацій, і за рік набираються десятки, а то й сотні виходів на таку співпрацю. До великого числа відповідної персональної роботи в попередні роки (рекордсменами у чому зафіксовані А.Колодний, Л.Филипович, О.Саган, І.Козловський), протягом останнього року академічні релігієзнавці освоїли віртуальну форму колективної співпраці зі ЗМІ, винесення частини своєї “робочої кухні” на загал з допомогою різних платформ в Інтернеті, що розширило можливості популяризації досягнень українських дослідників релігій.

Починали ми зі співпраці з журналістами паперових видань, радіо і телебачення, продовжили — із журналістами Інтернет-видань, а також вийшли самостійно, індивідуально і колективно, в блогосферу, в соціальні мережі, в Ютуб. Кожен з колег має якісь власні “протоптані доріжки”, свої підходи, свій “букет” пропозицій. Мабуть, найбільше тематичне охоплення — це набутки О.Сагана, Л.Филипович, А.Колодного та І.Козловського, у спілкуванні з журналістами як вітчизняними, так і закордонними. Останній, маючи серед нас унікальний досвід духовного спротиву в умовах полону, розширює напрямки своїх інтерв'ю та публічних лекцій на неозору царину духовно-релігійної проблематики.

Одним з перших освоїли українські релігієзнавці Інтернет-ресурс №1 у сфері інформування про релігійно-церковне життя: це “Релігійно-інформаційна служба України”. Дякуючи цікавій та плідний співпраці з її досвідченими й компетентними журналістами, на чолі з керівником Т.Антошевським, ми мали багато публікацій на цьому найбільш популярному тематичному сайті, а останніми роками — ще й можливість самостійно писати там свої блоги (які ведуть О.Недавня, О.Горкуша, П.Павленко, Г.Кулагіна). Маємо ми власні професійні блоги і на блог-платформах: на Вордпрес (О.Недавня та О.Горкуша) та Оглядачі (Г.Кулагіна-Стадніченко). Л.Филипович та П.Павленко є активними учасниками ресурсу HelpSMI, де журналісти виставляють свої запити для коментування фахівцями.

Л.Филипович, Г.Кулагіна-Стадниченко та В.Титаренко є зірками телеканалів, де щороку виступають з різних релігієзнавчих тем, демонструючи зразки фахового глибокого підходу. До них періодично приєднуються у такій діяльності й інші співробітники Відділення релігієзнавства — О.Саган, А.Арістова, О.Бучма, П.Яроцький, Д.Базик, В.Шевченко, чиї інтерв'ю також відрізняються високою фахівістю. О.Горкуша провела десятки блискучих телепередач за власними авторськими програмами та із запрошеними співбесідниками — представниками різних Церков та провідними релігієзнавцями. О.Недавня має вже довгу й цікаву історію співпраці з журналістами радіо Свобода та конфесійними радіо “Воскресіння” (УГКЦ) і “Марія” (РКЦ). У першому випадку підготовані десятки матеріалів з різноманітних питань функціонування Церков, релігійно-церковних практик і традицій, а на радіостудіях католицьких Церков — десятки великих авторських програм аналогічної тематичної спрямованості. Відзначимо з великою приємністю, що журналісти названих конфесійних радіо працюють неупереджено, прислухаються до пропозицій релігієзнавців, у чому могла переконатися не лише авторка даної статті, але і її колеги.

Академічні релігієзнавці користуються можливостями новітніх потужних ресурсів масової інформації та комунікації - міжнародних соціальних мереж, насамперед Фейсбук, а також і Ютубом. В останньому свій канал має О.Горкуша, а також в Ютуб виставляються записи різних релігієзнавчих подій. Поточний “ковідний” рік спонукав нас перенести свої інформаційні, теоретичні й методологічні семінари, конференції, колоквіуми у Фейсбук та Ютуб, що значно розширило нашу аудиторію. Стараннями, насамперед, Л.Филипович, а також і В.Титаренко, зустрічі з представниками різних релігій (в рамках інформаційного семінару “Релігія в особах”), що раніше проводились у приміщенні нашого інституту або у локаціях самих Церков і де, окрім самих науковців, бували присутні ще студенти, тепер дистанційно доступні широкому колу тих, хто цікавиться релігієзнавчою тематикою.

Зрозуміло, що про всі види співпраці академічних релігієзнавців та представників “четвертої влади” можна писати ще багато. Самостійне розпорядження нашою включеністю у простір засобів масової інформації та комунікації, безперечно, має свої суттєві переваги, однак в кожній справі на кожному її етапі мають бути свої профі. Тож ми й далі відкриті до співпраці з журналістами ЗМІ, яка дистанційно не має кордонів, і раді надавати, в рамках своєї фахових спеціалізацій та на взаємоприйнятних умовах, інтерв'ю з поточних актуальних питань релігійно-церковного життя, та пропонувати власні тематичні пропозиції. Наша співпраця, у якій популяризуються здобутки українського релігієзнавства, дуже важлива для адекватного інформування і просвітництва у такій стратегічній сфері націєдержавного життя українців, як релігійно-церковна.

Останні новини

Вчора