Знайдені на Житомирщиніі монети Руси виявились ще унікальнішими, ніж вважали історики

05.09.2020, 14:39
Культура
Знайдені на Житомирщиніі монети Руси виявились ще унікальнішими, ніж вважали історики - фото 1
Срібники, які пролежали в піску понад тисячу років, добре збереглися, кажуть реставратори.

Про це інформує ТСН.

Археологи, історики й дослідники не можуть відірватися від скарбу. 32 срібники, яким може бути понад тисячу років, тепер можна роздивитися зблизька.

"Це цікавий екземпляр з підписом, який я не бачив. Кілька днів був потік інформації, різні настрої, величезна недовіра колег по цеху", — каже науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров.

Знайшов ці монети житель селища Городниця Сергій Комар. Пішов у ліс на берег річки Случ набрати піску. Копнув — і на нього посипалися монети. Фото знахідки потрапило до київського історика Олександра Алфьорова. Той з'ясував, що срібникам понад тисячу років. На 27 монетах зображено тризуб — символ Володимира Великого. А от іще п'ять монет дуже рідкісні, на них двозуб Святополка Окаянного. "Серед цих монет є такі, що невідомі науці, представлені будуть вперше", — додає Алфьоров.

Срібники були закопані неглибоко. Ймовірно їхнього власника переслідували, тому монети він заховав нашвидкоруч, каже історик. "Швидко зняв хустку чи плащ, закопав і мав надію швидко повернутися", — припускає історик.

Востаннє скарб такої історичної цінності на території України знаходили півтора століття тому під час будівельних робіт на Вознесенському узвозі у Києві.

"Не лише цікава монетна знахідка, він цікавий тим, що єдиний задокументований. Зараз вже не тільки в Україні, а вся східна Європа обговорює цю знахідку", — каже співробітник інституту археології НАН України, археолог Андрій Петраускас.

Срібники, що пролежали в піску понад тисячу років, добре збереглися, кажуть реставратори. На чистку і реставрацію монет знадобиться щонайменше пів року.

"Тонкий шар корозії на більшості з них, от ми бачимо проявляється, тобто збереженість непогана. Після реставрації буде нове "слово" в археології", - додає художник-реставратор Віктор Голуб.

А от скільки грошей отримає той, хто їх знайшов - історики і археологи не можуть сказати. Бо на законодавчому рівні не відпрацьований механізм винагороди за скарб.
"Можливо мільйон гривень, у нас не існує офіційної розцінки, але кажу, що такі речі мають бути оцінені державою максимально, щоб людина отримала гарантовано свою нагороду", — кажуть науковці.

Поки монети зберігатимуться у спецсховищі Житомирського краєзнавчого музею. Тут уже посилили охорону.