Докторантка інституту Митрополита Андрея Шептицького в Торонто. Трошки богословських роздумів про великі дрібниці життя.
Напередодні свята Собору Архистратига Михаїла та всіх Небесних Сил безтілесних хочу запитати всіх, хто читає чи прочитає цей текст: а як ви уявляєте собі ангелів? Ставлю це питання задля того, щоб кожен і кожна з нас подумали як ми уявляємо чи розуміємо ангелів і звідки черпаємо свої знання про ці небесні сили. Адже наші уявлення про ангелів і формують нашу віру в них.
Стосунок з Богом є найважливішим аспектом життя християнина і ангели є одними з помічників, яких Бог дає людям, для підтримки цього зв’язку. Віра, що кожен і кожна з нас є оточені великим товариством небесних помічників, чи міфічна, чи ні, безсумнівно була і є великим джерелом підтримки і сили для багатьох поколінь християн. На жаль, в теперішньому світі ангелам приділяється трохи мало уваги.
Сучасна людина виокремила для себе певний образ ангела і використовує його якнайрізноманітнішими способами, представляючи ангелів як казкових духів чи милими істотками з пухкими щічками та біленькими крильцями, одягненими в веселі сукенки. Такий образ подає нам телебачення, преса, інтернет і література. Сучасне суспільство, відкидаючи геть християнство, виокремило для себе лише певні образи, серед яких є і ангели.
Ця проблема стає чим раз більшою і тим самим ховає справжнє знання про ангелів у вченні Церкви і розуміння їх як Божих посланців, що дійсно діють й існують. Тут хочеться пригадати, що основним джерелом знання про ангелів для нас є Святе Письмо, яке повне згадок про цих вістунів. Новий Завіт починається тим, що Гавриїл звіщає Марії, що вона стане Матір’ю Божою і закінчується Одкровенням, в якому ангели відіграють важливу роль.
Також і свято, що надходить підштовхує нас пригадати, що ми знаємо про ангелів і пошукати джерел звідки можна почерпнути і відкрити для себе ангелів. Кожного разу, коли я готуюсь до цього свята, то згадую трапезу Авраама, боротьбу Якова, Різдво, Хрещення в Йордані, Воскресіння (і тут можна довго згадувати та перечислювати) і розумію, що історія спасіння пронизана присутністю й діяльністю ангелів. І вони не просто милі істоти з пухнастими крильцями, а могутня сила, що веде мене на шляху спасіння.
Тут було б неприпустимо забути про ангелів хоронителів, яких теж згадуємо в цьому святкуванні. Кожен з нас є хоронений і ведений своїм ангелом. Вони знають нас дуже добре і ми інколи забуваємо, що вони біля нас і можемо до них звернутись в потребі. І вони, як архангел Рафаїл Товію, будуть провадити й охороняти нас на дорозі життя.
Отож нехай цей ангельський день стане нагодою ближче познайомить нас зі своїми ангелами хоронителями, навчитись їм довіряти, і можливо знайти трошки часу прочитати захопливу подорож Товії й архангела Рафаїла з книги Товита.