У кінці липня знову активізувався процес переходу громад з УПЦ МП до ПЦУ
Як РІСУ вже повідомляла, 23 липня відбулися збори релігійної громади Свято-Покровського храму у місті Полонному на Хмельниччині. Ініціювали їх не віряни чи місцеві жителі, а сам настоятель храму отець Андрій Лобас. У своєму звернені до учасників зборів він зазначив, що Українська Православна Церква є автономією РПЦ. Мовляв, про це свідчать не лише документи, а й сам Патріарх Кирил.
Після полум'яних слів свого настоятеля громада проголосувала за перехід до ПЦУ.
Того ж дня було звершено перше богослужіння українською мовою у храмі Святого Апостола Іоана Богослова с. Немирче Могилів-Подільського р-ну на Вінниччині після того, як громада вирішила приєднатися до ПЦУ.
Також 23 липня у Спасо-Преображенському соборі м. Білої Церкви вперше відбулася Літургія у лоні ПЦУ. Її відправив митрополит Євстратій (Зоря).
"Подяка Господу! Вдячність міській громаді, патріотам України, свідомим містянам Білої Церкви — усім, хто зробив можливим звільнення собору з окупації «русскім міром»", — написав владика Євстратій на своїй фейсбук-сторінці.
Нагадаємо, що коли 10 липня місцеві мешканці прийшли в Спасо-Преображенський собор, який за рішенням міськради перейшов до ПЦУ, вони зіткнулись з опором з боку прихильників УПЦ МП, один із яких поливав людей з вогнегасника.
Пізніше новий настоятель собору протоєрей Микола Гопайнич повідомив, що вони змогли потрапити у середину. Але, як з’ясувалось, представники УПЦ МП забрали ікони із собору, проте іконостас собору цілий.
Також він дозволив прихильникам УПЦ МП забрати із собою доріжки з підлоги храму.
"Нехай всі бачать дрібʼязковість МП!", — зазначив митрополит Євстратій (Зоря).
Як пояснив владика, за канонічним правом, те, що призначене до храму — в храмі і залишається.
"Але ми бачимо, як прихильники МП, коли йдуть з храмів — часом навіть святий престол зривають, виносять ікони і все, що лиш можуть. Так і в Білій Церкві — навіть доріжки їм знадобилися… Ікони ж винесли раніше. Мабуть, й іконостас з престолом би забрали, якби їм дозволили. Але, на відміну від доріжок, ікони є святинею храму, і дозволяти їх виносити — було би дозволом на святотатство (обкрадання святині)", — заявив єрарх.
Найбільша хвиля переходів відбулася 28-30 липня. Не виключено, що вона була викликана обуренням вірян поведінкою керівництва УПЦ МП щодо заяви клиру УПЦ МП із закликом перервати зв'язок з РПЦ МП і почати діалог з ПЦУ.
Так, 28 липня парафія Різдва Пресвятої Богородиці в місті Кролевець Конотопської єпархії УПЦ МП у відповідь на тиск з боку митрополита Романа на о. Олексія Бекетова одноголосно підтримали рішення про перехід в ПЦУ. Митрополит Конотопський і Глухівський УПЦ МП Роман почав тиснути на о. Олексія за те, що він підписав відкритий лист духовенства УПЦ до митрополита Онуфрія.
"Ну, і кому ви зробили краще, митрополите Романе?, — запитує о. Андрій Пінчук, один з тих, хто ініціював цей лист. — Не думаю, що так має вчиняти архипастир. Нести любов, примирення і єдність у різномаїтті — ось місія архипастиря. А проповідувати зневагу, нетерпимість та переслідувати за думки — то зашквар".
29 липня відбулися збори релігійної громади с. Гречинці на Хмельниччині. Одностайно жителі підтримали ініціативу щодо передачі місцевого Свято-Василівського храму з УПЦ МП до ПЦУ.
Свою історію храм у с. Гречинці веде з ХVIII століття. В період колективізації та церковних гонінь, в 1935 році, згідно з рішенням тодішньої місцевої влади, храм було зруйновано, а церковне майно, сільський архів та духовну бібліотеку знищено.
На початку 90-х років віруючі села Гречинці вирішили збудувати в селі новий храм, який було освячено восени 1995 року.
"Відродження храму та облаштування духовної святині згуртувало сільську громаду. З огляду на події сьогодення, у час воєнного стану, виявляючи патріотичні прагнення і національну самосвідомість мати сільського духовного оберега, відвідувати свою рідну церкву, брати участь у богослужіннях українською мовою, жителі Гречинець вирішили зробити рішучий крок і прийняли важливе рішення, — повідомляють на фейсбук-сторінці Летичівської селищної ОТГ. — Усі учасники зборів одностайно та одноголосно проголосували за те, щоб сільський храм відтепер належав до ПЦУ.З вірою в Перемогу та Мир, із Божим благословенням — крокуймо до змін та національного відродження!"
Як РІСУ вже повідомляла, 29 липня до митрополита Вінницького і Барського ПЦУ Симеона звернувся священик УПЦ МП протоєрей Анатолій Кузнецов з проханням прийняти його у клір Вінницько-Барської єпархії ПЦУ.
Священик також передав архиєрею прохання про приєднання до автокефальної Православної Церкви України від своїх парафіян з сіл Михайлівка (церква св. Іоана Богослова) та Жабелівка (церква Ікони Божої Матері Казанська) Вінницького району.
Збори мешканців Корсунь-Шевченківської громади 29 липня одноголосно проголосували за перехід храму Нерукотворного образу Ісуса Христа з-під юрисдикції Московського патріархату до Православної церкви України.
Містяни також проголосували за звернення до міської ради і до депутатів парламенту з вимогою заборонити на території громади та всієї України діяльність філії РПЦ в Україні, котра є інструментом кремлівської гібридної війни проти України.
З другої спроби релігійна Петро-Павлівська громада УПЦ МП м. Ворзеля на Київщині перейшла до Православної Церкви України. 30 липня відбулися релігійні збори місцевої громади. За даними лічильної комісії, 599 мешканців із 604 присутніх на зборах проголосували за перехід від УПЦ МП до ПЦУ.
Це вже друга спроба релігійної громади Ворзеля перейти до ПЦУ. Перша відбулася у травні, але голосування зірвали прихильники Московського Патріархату. Як зазначають у міськраді, цього разу також були спроби зірвати голосування.
Також 30 липня у Рахівському районі церковна громада Свято-Духівського храму села Луг вийшла з УПЦ МП і перейшла до Закарпатської єпархії ПЦУ, — про що повідомив єпископ Варсонофій.
А у Хмельницькій єпархії ПЦУ повідомили, що до них вирішила приєднатися громада Святого Михайла с. Новоставці, яка на загальних зборах 30 липня більшістю голосів прийняли відповідне рішення. Священик УПЦ МП не підтримав рішення більшості.
У тексті можливі зміни після надходження нових даних.