Відповідно до рішень Архиєрейського Синоду УГКЦ і Помісного Собору ПЦУ ці дві Церкви з початком нового Літургійного року, тобто з 1 вересня 2023 року, переходять на новий календар. Громади і монастирі, які не готові до такого кроку, можуть тимчасово залишатися на старому календарі.
«Взявши до уваги численні прохання віруючих та провівши попередні консультації із духовенством та монашеством нашої Церкви про назрілу потребу реформи Літургійного календаря УГКЦ в Україні, а також зважаючи на душпастирські рації:
А. УГКЦ в Україні перейти з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії.
Б. Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе ще не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа), залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року Божого», — йдеться у 5-ій постанові 93-ї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, яка відбулася 1-2 лютого 2023 у Львові-Брюховичах.
Помісний Собор ПЦУ 27 липня 2023 затвердив Постанову Архиєрейського Собору від 24 травня 2023 р. «Про врегулювання календарного питання в Православній Церкві України» та зміни, внесені у зв’язку з цим до офіційного Церковного календаря Православної Церкви України.
У документі, зокрема, йдеться:
"1. Благословити парафіям (релігійним громадам) та монастирям, які належать до Православної Церкви України, використовувати у літургійній практиці новоюліанський календар (при цьому незмінно зберігаючи традиційну Пасхалію).
2. Перехід Православної Церкви України на новоюліанський календар здійснити починаючи з 1 вересня 2023 року (початок нового церковного року).
3. З огляду на пастирську доцільність для релігійних громад та монастирів, які виявлять бажання і надалі дотримуватися юліанського («традиційного») календаря, за ікономією дозволити таким парафіям і монастирям, які належать до Православної Церкви України, за рішенням їхніх парафіяльних зборів (духовних соборів монастирів) продовжити використання юліанського календаря. Рішення про це має бути підтримане не менше, ніж двома третинами членів відповідної громади та належним чином документально оформлене.
4. Синодальній богословсько-літургійній комісії спільно з Синодальною календарною комісією, враховуючи досвід інших Православних Церков підготувати пропозиції щодо певних складних випадків у літургійній практиці, які виникатимуть при дотриманні традиційної Пасхалії та новоюліанського календаря для нерухомих свят".
Відповідно до рішень кожної Церкви ті громади чи монастирі, які ще не готові до такого переходу, мають право певний час залишитися на старому календарі.
Крім того, календарна реформа проходить також у Мукачівській греко-католицькій єпархії, а також в деяких єпархіях УГКЦ закордоном (детальніше про календарну реформу в УГКЦ).
Нагадаємо, що різниця через неточність Юліанського календаря щодо астрономічного календаря становить нині 13 діб (у ХІХ ст. вона становила 12 діб, у ХХІІ буде становити 14 діб). Відповідно календарна реформа полягає в усуненні цієї неточності та узгодженні церковного календаря з астрономічним.
Нагадаємо, що першою заявила про перехід повніст. на новий календар православна громада села Криворівня на Гуцульщині у грудні 2022 року.
УГКЦ і ПЦУ завчасно підготували для своєї пастви нові друковані церковні календарі.
Церковний календар за новим стилем (вересень-грудень 2023), який буде використовуватися в УГКЦ, можна знайти на сайті електронної бібліотеки УГКЦ.
Віряни ПЦУ всі дати свят за новим календарем можуть знайти у мобільному застосунку «Моя Церква», у розділі «Календар». Завантажити застосунок можна за цими посиланнями: Google Play: bit.ly/3lqX7YP App Store: apple.co/3hyL22F
Нагадаємо, що ще раніше, наприкінці 2017 року, на новоюліанський календар перейшла Українська Лютеранська Церква, 1 вересня 2021 року на григоріанський календар перейшов Екзархат УГКЦ в Італії. А влітку 2022 року перейти на новий календарний стиль вирішили ВСЦ ЄХБ і УЦХВЄ.
Натомість в УПЦ МП заявили, що будуть вірні юліанському календарю. Також перехід на новоюліанський календар не підтримує владика Філарет (Денисенко).
У відповідь на календарну реформу УГКЦ та ПЦУ Верховна Рада внесла зміни, а президент їх затвердив, до переліку державних свят. Відповідно на державному рівні Різдво будуть святкувати лише 25 грудня. Окрім того, 1 жовтня (замість 14 жовтня) відзначатимуть День захисників і захисниць та День Покрови Пресвятої Богородиці, а 15 липня (замість 28 липня) святкуватимуть День української державності.
Детальніше про перипетії календарної реформи можна прочитати на порталі РІСУ.
Також нагадуємо, що редакція РІСУ започаткувала проект "Свята Літургійного року", яким хоче допомогти вірянам і клиру не лише перейти на новий стиль та не плутатися з датами, але й краще зрозуміти, яку роль календар і свята відіграють в житті Церкви. Бо йдеться не лише про уточнення дати свята, але і про його суть, зміст, наповнення, історичний контекст,а також очищення від “життєйних казок” та шлаку “русского міра”, яким вони, на жаль, обросли за століття його впливу.
##DONATE_TEXT_BLOCK##