В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 1
Мешканці смартбудиночків на території нового Сімейного центру в Ірпені, переважно мами з дітками різного віку, із цікавістю спостерігали за гостями та журналістами, які скупчилися на подвір’ї 17 серпня. Українська Церква Християн Віри Євангельської презентувала для громади та урочисто відкривала сімейний центр. Виконавцем проекту є благодійна організація Save Ukraine.

Ірина Боровкова

На базі центру, який вже виконує свої функції, планується створити ще багато соціальних сервісів. Одним із перших запрацює Денний центр для дітей віком від 6 до 17 років та їхніх батьків. До речі, як поінформував засновник Save Ukraine Микола Кулеба, таких центрів при церковних громадах УЦХВЄ працює вже 16.

Незабаром розпочнеться і реалізація програми «Впевнений старт» для вагітних жінок, дітей віком від 0 до 4 років та їхні батьків. Запрацює програма розвитку сімейних форм виховання для дітей-сиріт та тренінговий центр.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119761

Родзинкою стане перший в Україні «Клуб чемпіонів» для дітей з інвалідністю. Один із гостей, натхненник та розробник програми, пастор LakeWood Church з Техасу Крейг Джонсон розповів, що аналогічні Champions Club вже працюють у 24 країнах світу. А центр в Ірпені стане 113-м.

Велику увагу в Сімейному центрі приділятимуть психологічній підтримці та душпастирській опіці для колишніх військовослужбовців, членів їхніх сімей. Наразі приміщення центру служить тимчасовим житлом для чотирьох сімей, де є діти з інвалідністю, ще п’ять таких сімей мешкають у смартбудиночках на території. Усі вони втратили свої домівки внаслідок російської агресії.

Такі центри потрібні в кожній ОТГ

«Я вірю, що Господь благословить цю працю, спрямовану на фізичне, психологічне та духовне відновлення сімей із хворими дітками, реабілітацію наших захисників, які будуть повертатися з війни та інших уразливих категорій. Тому дякую нашим партнерам за підтримку, дякую місцевій владі та народним депутатам за сприяння на своїх рівнях», — говорить старший єпископ УЦХВЄ Анатолій Козачок. За його словами назустріч центру пішов і КНУ ім. Тараса Шевченка, який готує сертифікований персонал для закладу.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119763

За словами організаторів, Ірпінський Центр сім’ї стане першим центром, де поєднані під одним дахом декілька соціальних сервісів, які сформують модель послуг у громаді. Як планується, концепція буде імплементована на національному рівні, аналогічні центри можна створити в кожній ОТГ.

«25 років я вивчав досвід інших країн у роботі з дітьми. Досліджував різні сервіси на різних рівнях та мріяв, що щось подібне з’явиться в Україні. Хотілося об’єднати найкращий досвід в одному місці. Сьогодні ми є вже за крок до виконання цієї мрії», — поділився з гостями та журналістами Микола Кулеба, засновник Save Ukraine та уповноважений Президента України з прав дитини (2014–2021).

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119760«Пригадую вислів одного великого чоловіка, прем’єр-міністра Ізраїлю Шимона Переса, який сказав: «Я не жалкую про жодну зі своїх мрій, жалкую лише про те, що не мріяв набагато більше», — зауважив під час обговорення проєктів центру співзасновник CityServe Дейв Дональдсон. — Скажу, що люди в Америці завжди хочуть побачити модель, яку потім можна повторити. Така модель центру для сімей сьогодні створюється в Україні, і я теж радію за вас».

Ще один гість Tрой Духон, зі свого боку підкреслив: «Я бачу руку Божу на цій справі, коли навколо доброї ідеї об’єднуються як політики, Церква так і прості люди, як ми».

Він представив ще одного гостя, відомого для телефанів “Династії Дак” Віллі Робертсона. «Скажу відверто, що я не знав багато про Україну, ніколи тут не був раніше, але коли Трой розповів про цей проєкт, я сказав собі: Віллі, треба поїхати й допомагати. Думаю, що створення таких сімейних центрів — один із кращих шляхів допомогти людям», — підкреслив гість.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119758

Він зауважив, що багато людей у світі хочуть якось допомогти українцям, але не знають, що можна зробити практично. «Ми тут через нашу віру в Христа й ми постараємось розповсюдити інформацію про підтримку цієї доброї справи», — підкреслив Віллі Робертсон.

Разом із гостями та керівництвом Церкви червону стрічку на вході в новий центр перерізав і міський голова Ірпеня Олександр Маркушин. Він коротко ознайомив гостей з життям міста-Героя України, а також запевнив у підтримці подібних спільних соціальних проєктів.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119762

Сім’ї, що вирвалися з окупації

Ми поспілкувалися з координаторкою Центру для дітей з інклюзією, що вже зараз працює на базі закладу, Анною Міщенко. Вона розповіла, що родини, які нині живуть на центрі та в смартбудиночках на території, переважно евакуйовані з гарячих точок.

«У сім’ях, де є діти з інвалідністю, психологічну травму отримує як дитина, так і мама. Батьки, переживаючи за своє хворе дитятко, часто дуже вразливі та психологічно нестабільні, тому основна робота сфокусована саме на них. Більшість із наших сімей від пів року до півтора перебували в окупації та були евакуйовані фондом Save Ukraine», — розповідає Анна.

За словами координаторки, у центрі батькам надається психологічна допомога, діти отримують кваліфіковану медичну допомогу — їх обстежують у лікарні ОХМАТДИТ. З кожною хворою дитинкою працює певний спеціаліст, який призначає курс реабілітації. У період адаптації з такими сім’ями багато працюють волонтери — влаштовують екскурсії, поїздки до зоопарку, театру, прогулянки до парків, яких в Ірпені є кілька. Усі охочі в неділю мають можливість відвідати богослужіння в місті, а щоп’ятниці тут проходить домашня група.

Анна Міщенко та Оксана з м.Снігурівка  - фото 119757
Анна Міщенко та Оксана з м.Снігурівка

 

Одна з мешканок смартбудиночків, Оксана, прибула на Київщину з міста Снігурівка Миколаївської області зі своїм 7-річним синочком, який має діагноз «аутизм».

«На наше подвір’я прилетіла авіабомба, я відкопувала свою дитину під уламками… Після чого російські окупанти евакуювали нас у тоді ще окупований Херсон, але умови були жахливі та за три тижні ми польовими дорогами вибралися з окупації. У Гуманітарному штабі дізналася номери Save Ukraine та вже через два дні з дитиною була в Києві, де нас зустріли волонтери цього фонду», — розповідає Оксана.

Ще одне знайомство відбулося в просторій ігровій кімнаті на третьому поверсі споруди: Даня, доволі активний хлопчик років п’яти, теж аутист, приїхав із мамою в центр кілька тижнів тому з окупованої частини Херсонщини. Їхній будинок частково підтопило. Поневіряння в дорозі (їхали важко, через територію рф), нарешті закінчилися в цьому тихому куточку Ірпеня. Однак жінка плекає надію одразу після перемоги повернутися додому.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119764

Будинок, що вцілів серед руїн

Анна Міщенко, як переселенка, зі своєю родиною була однією з перших мешканців у приміщенні центру. Отже, вона пам’ятає, у якому жахливому стані воно було після того, як тут у лютому-березні 2022 року «квартирували» окупанти. Хоч, як кажуть місцеві, це й урятувало будинок, оскільки майже всі приміщення в цьому районі міста більшою або меншою мірою постраждали від обстрілів.

Нині тут затишно, про страшні події нагадує хіба що карта України, роздовбана в місцях великих міст — Одеса, Миколаїв, Київ та ін. «Це вони мріяли захопити, але Бог зберіг», — каже Анна.

В Ірпені відкрили Сімейний центр, що стане пілотним для інших областей - фото 119756

Після того як цей будинок придбала Церква та коли на його базі буде запроваджено інші сервіси, Сімейний центр відчинить свої двері для кожної родини в місті. Психологічну, фізичну та духовну підтримку тут знайдуть сім’ї, що опинилися в складних життєвих ситуаціях. А також кризові сім’ї, де діти зазнають насильства, страждають від бездоглядності та нехтування проблемами. Буде запроваджено програми для військовослужбовців, ветеранів та їхні сімей. А ще для міста — це нові робочі місця та формування позитивної репутації.