Так, релігійні групи, схожі на ту, до якої належить Марк, звикли рухатися по анархічно-махновській траєкторії. Але спільна реакція християнської спільноти здатна, сподіваюсь, вплинути на їхніх лідерів, що зараз намагаються легітимізуватися та отримати додаткові ресурси, використовуючи для цього повагу до ЗСУ та капеланської праці.
Отже, ключова проблема ситуації з Марком полягає в тому, що ця людина позиціонує себе як капелан. Саме тому реакція військового середовища та суспільства в цілому була дуже різкою. Можливо, особисто Марку подобається одягати військовий одяг та додавати собі статус «капелан», але, здається, він навіть не намагається зрозуміти, яку величезну проблему він створює. Дійсно, а що не так?
В Україні існує Закон про військове капеланство.
Отже, держава, ЗСУ, релігійні спільноти та суспільство мають спільне розуміння, що військовий капелан – священик, що також є військовослужбовцем та постійно знаходиться поруч із військовими.
Унікальність української моделі військового капеланства полягає в тому, що ми маємо велику кількість ініціатив волонтерського капеланського руху. Цей потужний рух іноді підсилює штатних капеланів, а іноді діє самостійно. Але кожна складова цього руху має розуміти власну відповідальність саме як священиків, що намагаються послужити військовим. Гарним прикладом тут є капеланські рухи ВСЦЄХБ та УЦХВЄ.
Людина, що опинилася в центрі скандалу, не є штатним капеланом, але є (чи каже так про себе) священнослужителем, пастором. У своєму інтерв'ю він порушує принцип пастирського служіння, таємниці сповіді, порушує моральні та етичні норми, яких має притримуватися капелан. Він діє як блогер, якому важливо тримати увагу аудиторії та монетизувати цю увагу, як стурбований волонтер, як людина, якої болить те, про що він каже – можливо, це так. Якби він прибрав статус «капелан», все було б інакше. Але капелан, в першу чергу, священик, який служить військовим та дуже обережно ставиться до тієї інформації, що отримає під час свого служіння. Коли цього не відбувається, коли в капеланів починають «гратися» різні авантюристи, диваки та просто користолюбці, всьому капеланському руху завдається величезна шкода – як воно, власне, й сталося.
Тому, на мою думку, реакція християнської спільноти повинна бути чіткою: заклик до так званих «капеланів», що завдають своїми діями велику шкоду капеланському служінню – заберіть статус «капелан» від всіх ваших інших статусів. Негайно!